Hz. İsa – Tatyanos ile ilgili iddia hakkında ne dersiniz?

Soru Detayı

- İsa as Allah tarafından semaya kaldırılmış ise ve yerine benzeri bir kişi gösterilip o münafık öldürülmüş ise Hristiyanların İsa as MEZARDAN dirildi iddiası nedir?
- Yani derler ki birkaç kişi mezarı sandıkları yere gitmişler bir bakmışlar ki mezar boş. E o halde o münafık mı dirildi?
- Halbuki Hristiyanların kaylaklarında birisinin dirildiği görülmüştür?
- Buna göre dirilen Hz. İsa olmalıdır, öyleyse İsa öldürülmüş demektir?
- Hristiyanların bu iddiasına nasıl cevap verilebilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam hakkı söyler, batılla uğraşmaz! Batıla cevap vermekle onların tuzağına düşmez.

Mümin hakkı söylemeli, tebliğ vazifesini yapmalı. Hidayete eriştirmek bizim değil, Allah’ın işidir. O’nun işine karışmak -haşa- ne işimiz ne haddimizdir. İsteyen hakkı alır, isteyen batılda boğulur gider. Ayette mealen buyrulmuş;

“Hamd, gökleri ve yeri yaratan, zulümatı ve nuru var eden Allah’a mahsustur. Sonra, inkâr edenler Rablerine denk tutuyorlar!” (Enam, 6/1)

Yani denmiş ki;

NUR bir tanedir, hidayet yolu tektir; oysa ZULÜMAT yani hidayet yolu dışındaki batıl karanlık yollar sonsuzdur! Bize düşen Allah’ın nur yolunda yürümektir.

Matematikten biliriz; hoca gelir 2x2’nin 4 olduğunu ispat eder, noktayı koyar gider. Aynı hoca bunu yapacağına 2x2‘nin 4’ten hariç diğer sonsuz rakamları netice vermediğini ispat etmekle uğraşmaz, abes olur.

Bizim için iki ana kaynak vardır;

Birincisi, Allah kelamı olan Kur'an ve ikincisi gene Allah’ın gözetiminde Allah’ın kelamını teferruatlandıran Peygamber Efendimiz(asm)'in sözleri ve davranışları. Bunlar her şeyi kuşatmış ve kıyamete kadar ihtiyacımız olan her şeyi açıklamış ve icma ve kıyas ile de metodunu ortaya koymuştur.

Sualinizde İsa (as)’ın vefat ettirilmesi ile alakalı Kur'an mealen şöyle buyurur:

“Bir de inkâr etmeleri ve babasız çocuk doğurması üzerine Meryem’e karşı büyük bir iftira atmaları ve: 'Doğrusu biz, Allah’ın elçisi Meryemoğlu İsa Mesih’i öldürdük.' demeleri sebebiyle yahudilere lanet ettik. Halbuki onu ne öldürdüler, ne de onu astılar; fakat öldürdükleri kişi kendilerine, İsa’ya benzer gösterildi. Bilakis Allah, onu kendi katına yükseltti. Çünki Allah, Aziz, kudreti daima galip gelendir, Hakîm, her işi hikmetli olandır.” (Nisa, 4/156-158)

Müslüman olarak genel prensibimiz şu olmalı: İster Hristiyan, ister Yahudi muharref kitapları ve kaynakları veya başka kaynaklar olsun, bunlar;

  • Kur'an ve sünnette aynen varsa kabul ederiz,
  • Kur'an ve sünnete aykırı iseler red ederiz,
  • Kur'an ve sünnette bulunmuyor ve ters düşmüyorlarsa, sessiz kalırız.

Ölçümüz bu olmalı.

Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretler ne güzel demiş;

“Suskunluğum asaletimdendir. Her lafa verecek elbet cevabım var. Lakin, bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye!”

Unutmayalım ki bahsettiğiniz, gaflet ve dalalet içindeki Hristiyanlar kendilerini yaratan bir değil üç tanrı olduğuna iman ediyorlar, demiyorlar ki;

Tanrı çocuk edinir mi? Hadi edindi, Onun çocuğunu kim öldürebilir? Hadi öldürdü, Tanrı ölür mü?

Yani bu kadar abes bir inanışa karşı düz mantık güdemeyen bir inanç sahibine cevap yetiştirmek, hele ki Kur'an ve sünnetten konuyu açıklamaya çalışmak beyhudedir, tuzağa düşmektir.

Üstelik de ne Hazret-i Muhammed (asm)’in peygamberliğini ne de Kur'an’ın Allah’ın kitabı olduğunu kabul etmezlerken… Evvela bu eşik aşılmalı.

Zaten aşıldığı dakikada İslam olacaklardır... O da yakındır inşallah!..