Hz. İsa için kutlu doğum haftası düzenlemesi caiz midir?

Soru Detayı

- Hz. İsa'nın doğum günü: ​Bir Müslümanın 25 Aralık'ta Hz. İsa’yı anması doğum günü kutlaması o gün Kuran okuması hayır yapması kısacası Hz. Muhammed (sav) efendimizin doğum gününü kutlar gibi kutlayarak etkinlikler yapması yani bir nevi Hz. İsa için kutlu doğum haftası düzenlemesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gayr-i müslimlere benzeme gibi anlaşılacağından böyle bir bid’at icad etmek caiz değildir.

Ancak, özel anlamda bir Müslümanın, Hz. İsa aleyhisselamın dünyaya teşriflerini vesile ederek, Kuran okuması, dua etmesi, hayatın bir muhasebesini yapması, tövbe edip hayatına çeki düzen vermesi uygundur.

Burada çok dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bunun Müslüman olmayanlara benzeme endişesidir. Böyle bir endişeye neden olacak hiç şeyin içine girmemek esastır.