Hz. İsa’nın inmesini inkar eden kafir olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. İsa’nın nüzulünü inkâr eden kimse, bu konuda Ehl-i sünnetin yolundan çıkmış sayılır. Çünkü bu konuda ayetler (bk. Nisa 4/159; Zuhruf 43/61) İslam âlimleri tarafından Hz. İsa’nın nüzulüne delil olarak yorumlanmıştır. (bk.Taberi, Şenkiti, İbn Kesir, ilgili ayetlerin tefsiri)

Ayrıca bu konuda birçok sahih hadis vardır. Örneğin;

“Nefsim elinde olan (Allah’a) yemin ederim ki, Meryem oğlu (İsa) yakında size adil bir hakem olarak gelecektir. Haç kıracak, domuzu öldürecek, cizyeyi kaldıracak (Yani İslam’dan başka bir seçenek kabul etmeyecek), zamanında mal öyle çoğalacak ki hiç kimse onu almayacaktır.” (bk. Buhari, h. no: 2222; Müslim, h.no: 155; Fethu’l-Bari, 3/448)

Muhammed Enver Şah Keşmiri’nin dediği gibi, İslam ümmetinde ehl-i şeriatten hiç kimse Hz. İsa’nın nüzulünü inkâr etmemiştir. Bunu inkâr edenler itibar edilmeyen bazı felsefeciler ve mülhitlerdir. Yoksa Hz. İsa’nın kıyamet alameti olarak yeryüzüne ineceği ve Şeriat-i Muhammediye ile amel edeceği konusunda icma vardır. (bk. el-Keşmiri, et-Tasrihu bima tevatere fi nüzuli’l-Mesih...)

- Bununla beraber, Hz. İsa’nın nüzulünü -kendince bir delile, bir bilgiye dayanarak- inkâr eden kimse, tekfir edilmez yanız tadlil edilir. Yani kişi bununla kâfir değil, ehl-i dalalet (hak yoldan sapmış kimse) sayılır.