Hz. Peygamber, kimseye güvenmesin diye mi yetim oldu?

Soru Detayı

- Bu anlamda bir kudsi hadis var mı?
Hani melekler sormuştu Rabbimize:
- Sen’in en sevdiğin kulun O iken (s.a.v), neden O’nu (s.a.v) bu kadar ızdırapla imtihan ediyorsun? Hem yetim hem öksüz hem de kimsesiz…
Ne buyurmuştu Rabbimiz?
- Kimseye güvenmesin, hep benden istesin, bana sığınsın diye.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin yetim olmasının birçok hikmeti olabilir. Ancak sorudaki şekliye bir rivayet bulamadık.

Ayrıca, meleklerin böyle bir soruyu sordukları ihtimali yok hükmündedir. Çünkü böyle bir su-i edep onlara yakışmaz. Nitekim Türkçe internetteki kaynaksız kopyalardan başka, bir bilgiye rastlayamadık.