Hz. Peygamberin Aişe ve Hafsa gibi eşlerinden neden çocuğu olmadı?

Soru Detayı

- Hz. Peygamber Efendimizin, Hz. Hatice ve Hz. Mariya dışında Hz. Aişe ve Hz. Hafsa gibi annelerimizden çocuğunun olmamasının hikmetleri nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) bir beşerdir, vahyin dışında diğer insanların gördüğü muamelelere tabidir. Başka insanlarda çocuğun olup olmaması hangi hikmete bağlı ise, onun da durumu o hikmetlerden birisine bağlı olarak cereyan eder.

“Göklerin ve yerin egemenliği Allah’a aittir. O dilediğini yaratır; dilediğine kız çocukları bahşeder, dilediğine de erkek çocukları bahşeder. Yahut erkek ve kız çocuklarını birlikte verir. Dilediğini de çocuksuz bırakır. Şüphesiz o her şeyi bilir, her şeye gücü yeter.” (Şura, 42/49-50)

mealindeki ayette çocukların kız veya erkek olması veya hiç olmaması konusuna işaret edilmiş ve bunun Allah’ın mutlak iradesine ve hikmetli tercihine bağlı olduğuna dikkat çekilmiştir.

Bu işlerin Allah’ın meşietine / iradesine / tercihine bağlı olması, bunların hikmetsiz olduğu anlamına gelmez, fakat bunların o sonsuz ilahî meşiet / tercih cereyan etmesi, hikmetinin bilindiği anlamına da gelmez.

Hz. Peygamberin (asm) yalnız bu iki hanımından değil, onlarla beraber olan diğer hanımlarından da çocukları olmamıştır. Kaldı ki, Hz. Fatıma dışındaki çocuklarının ondan önce vefat etmesi de pek çok hikmete tabidir. Fakat, ayet ve hadislerde açıkça zikredilmeyen hikmetlerin zikredilmesi muhtemel birer yorumdan öteye geçmez.