Hz. Peygamber'in medfun olduğu yerin Kâbe, arş ve semavattan üstün kabul edilmesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mekke Medine'den daha faziletlidir. Ancak Hz. Peygamber (asm)'in medfun olduğu yer Kâbe'den, arştan, kürsîden daha faziletlidir.(bk. Reddü'l Muhtar, 2/626)

Hz. Peygamber (asm) bütün yaratılmışlardan daha faziletlidir. Kâbe, arş, semavat da mahluktur. Mahluk olan yerler içinde Hz. Peygamber (asm)'in medfun olduğu yer, Hz. Peygamber (asm)'in efdaliyetinden dolayı diğer yerlerden üstün kabul edilmiştir.