İhramlı kimsenin diş macunu kullanması caiz mi?

Soru Detayı

- İhramlı kimse diş macunu, kokulu sabun, ıslak mendil kullanabilir mi?
- Banyo yaparken ve çamaşır yıkarken sabun veya deterjan kullanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İhramlı kimsenin ihramlı bulunduğu sürece koku kullanması caiz değildir.

İhrama girmiş olan kimsenin;

Bir uzvuna tamamen veya bir uzvu miktarı olacak şekilde değişik yerlerine kokulu bir şey sürmesi durumunda dem (koyun veya keçi) kesmek;
- Bir uzuvdan daha az kısmına bunu uygulaması hâlinde ise bir fitre miktarı sadaka vermesi gerekir.

Diş macunu, kokulu sabun veya ıslak mendil gibi imalatında esans kullanılan temizlik malzemeleri, koku sürünmekten ziyade temizlik amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle kokusuz temizlik malzemeleri kullanılması tavsiye edilmekle birlikte, söz konusu maddelerin ihramlı iken kullanılması herhangi bir cezayı gerektirmez.