İmam sessiz okunacak yerde ne miktar sesli okursa sehiv secdesi gerekir?

Soru Detayı

- Tek başına namaz kılanın sesli okunacak namazlarda sesli okuması sünnet mi?
- Ayrıca imam sesiz okunacak namazda sesli ne kadar okumalı ki sehiv secdesi gereksin?
- İkindi namazında imam elhamdulillahi rabbbil alemin demişse sonra sessize dönmüşse buna sehiv secdesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalnız başına namaz kılan kimse sabah, akşam ve yatsı namazlarını dilerse aşikâre bir okuyuşla ve dilerse gizli bir okuyuşla kılar. Geceleyin kılacağı nafile namazlarda da hüküm böyledir. Fakat öğle ve ikindi namazlarında ve gündüz kılacağı nafile namazlarda gizli (kendi duyabileceği kadar bir sesle) okuması vaciptir. Aşikâre okuması hâlinde sehiv secdesi gerekir.

İmam gündüz kıldırdığı namazları sessiz kıldırması ve gece kılınan namazları da sesli kıldırması vaciptir. Vacibin terkinden dolayı ise sehiv secdesi gerekir.

Sessiz okunacak yerde sesli okumaktan dolayı sehiv secdesini gerektiren miktar ise namazın farz olan kıraati kadardır. Bu ise kısa üç ayet veya kısa üç ayet uzunluğunda bir ayet okumakla sehiv secdesi gerekir. Bundan az olursa gerekmez.

Bir vacibin vasfını değiştirmek, sehiv secdesini gerektirir. İmamın aşikâre okuması gereken ayetleri gizlice okuması veya gizlice okunacak ayetleri aşikare okuması gibi. Bu okuma mikdarı, namaz sahih olacak kadar okumaktır. Fatiha süresinin ilk ayetlerini okumak bu kısımdandır. Bununla beraber kısa bir ayet okunması da İmamı Azam'a göre bu hükümdendir. İki imama göre ise, bu hükümde değildir.