İmam sessiz / sesli okunması gereken sesli / sessiz okurken hatırlarsa ne yapmalıdır?

Soru Detayı

- Cemaate imamlık yaparken sessiz okunması gereken sureyi sesli okumaya baslayıp ortada sessiz okunması gerektiğini hatırlarsam ne yapmalıyım?
- Aksi durumda aynı şekilde ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmamlık yapan kişi sessiz okuması gerekirken (mesela öğle namazının farzında) sesli okumaya başlarsa; hatırladığı yerden itibaren susar ve sessiz okumaya devam eder. Tekrar başa dönüp sureyi baştan almaz. Ve namazın sonunda sehiv secdesi yapar.

Aynı şekilde sesli okuması gereken yerlerde (mesela akşam namazının farzında) sessiz okuyorsa, hatırladığı yerden itibaren sesli okumaya devam devam eder. Tekrar başa alıp baştan sureyi okumaz. Ve namazın sonunda sahiv secdesi yapar.