İman ile itikat arasındaki fark nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İtikat: AKADE kökünden türetilmiş ve "İMAN" kelimesiyle çoğu kez eşanlamlı kullanılmıştır. "Düğüm atmışçasına bağlanmak, bir şeye gönülden inanmak, gönülden benimsemek" anlamına gelmektedir.

Sözlük anlamı bu şekilde olan itikat, dini bir terim olarak:

a) Allah’ın inanılmasını istediği şeylere bağlanmak,

b) Allah tarafından inanılması ve teslim olunması istenen şeylere bilerek inanmak,

c) İnanılması istenen esasları aklen ve kalben tasdik etme, anlamlarında kullanılmıştır.

Sözlükte “güven içinde bulunmak, korkusuz olmak” anlamındaki emn (emân) kökünden türeyen iman “güven duygusu içinde tasdik etmek, inanmak” demektir.

Özetlersek:

İtikat: Herhangi bir konudaki kişinin tasdikini ifade eder. Verilen bir habere veya zihindeki bir tasdike dayanır. Bu itikat sahih de olabilir, yanlış da olabilir.

İman ise, sahibinin kendisine kesin inandığı, tasdik ettiği, boyun eğdiği bir inanmaktır. İtikat gibi, yalnız marifete, habere dayanan bir düşünceden ziyade, tereddütsüz bir inanç demektir.

Buna göre, iman itikattan daha geniş daha kapsamlı olup hem itikadı hem ameli hem de sözlü olarak tezahür etmektedir.

Her iman itikattır, fakat her itikat sahih iman değildir.