İninal kart caiz mi?

Soru Detayı

- ​İnternet alışverişlerinde güvenli olması için ininal kart kullanmak istiyorum o yüzden size danışmak istedim. Karta ne kadar para yüklerseniz o kadar harcama yapabiliyorsunuz ayırca aylık 2 lira kesim ücreti var eğer kartta para yoksa o ücreti de kesmiyorlar yani ne kadar para yüklerseniz o kadar harcama yapabileceğiniz bir kart, acaba bu kartı kullanmamın herhangi bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda farklı isimler altında birçok kart bulunmaktadır. Bu nedenle her birini tek tek inceleme imkânımız olmadığından, genel hüküm vererek, adı ne olursa olsun, her kart sahibi Müslümanın bu esaslara göre karar vermesi ve ona göre hareket etmesi gerekir:

Parayı siz nakit olarak yatırıyorsanız ve sadece yatırdığınız kadar harcama imkânı veriyorsa, bu kartı kullanmak helaldir, bankanın aldığı ücret hizmet karşılığıdır.

Ancak parayı banka borç veriyorsa, bu durumda bankanın aldığı ücret faizdir.

Faizci banka, menfaat sağlamadan ödünç para vermez, parasını kullandırmaz. Faizci bankanın “kullanım ücreti” dediği faizdir.