İnsan nasıl şerre dua eder?

Soru Detayı

- İsra suresinin 11. Ayetinde, “İnsan, hayra dua eder gibi şerre dua eder.” denir.
- İnsan nasıl kötüye dua eder?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetin açıklamasıyla ilgili gördüğümüz en önemli yorumlardan birkaçı şöyledir:

- Kuran-ı Kerim gibi en büyük bir ilahi nimete karşı şükretmek yerine kendi aleyhlerine olacak bedduayı etmeleri söz konusudur.

Mesela rivayet göre, Nadr b. Hars ve benzerlerinin Kuran’a karşı söyledikleri şu ifadeleridir:

“Allah’ım! Eğer bu Kuran gerçekten senin katından gelen bir kitap ise, gökten bize taş yağdır veya elem verici bir azap indir.” (Enfal, 8/32)

demiştir. Ve nihayet Allah, Bedir savaşında onların beddualarını yerine getirmiş ve öldürülmüşlerdir. (bk. Razi, Enfal 8. ve İsra 11. ayetin tefsiri)

- Diğer bir yorum şöyledir:

İnsanların canı sıkıldığı zaman, kendine, ailesine, çocuklarına ve malına lanet edebiliyor. Eğer Allah bunları kabul etse hepsi de helak olur. (bk. Razi, a.g.y)

- Başka bir yorum şöyledir:

İnsan bazen kendine zararlı düşecek bir hususu cahilliğinden ötürü hayırlı olduğunu düşünüp ısrarla onun olmasını ister. Hâlbuki o meydana geldiği takdirde ona sadece zarar olur. (bk. Razi, a.g.y)