İnsanla maymun çiftleşebilir mi, çiftleşme sonucunda farklı bir tür elde edilebilir mi?

Soru Detayı

- İnsanla maymun çiftleşebilirler mi ve bir doğum gerçekleşebilir mi?

- Bazı internnet sitelerinde daha önceden bilim adamları bu konuda deneyler yapmış insanla, maymun veya maymunla insanı çiftleştirmişler ve yeni bir tür elde etmeye çalışmışlar, ama bu konu gizli kalmış. Yine bazı bilim adamlarına göre çok eskiden insanla maymun çiftleşiyorlarmış.

- Acaba böyle bir şey mümkün mü bu konuda çalışmalar yapılıyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir hadisenin olması biyolojik olarak mümkün gözükmüyor. Çünkü hücrelerdeki kromozomların eşleşmesi ve buna bağlı olarak verimli ve dengeli bir gametin teşekkülü imkânsızdır. Bu tip denemeler de yapılmış olabilir. Şayet iddia edildiği gibi, farklı iki canlıdan bir fert elde edilse idi, bunu şimdiye kadar nazara verirlerdi. Demek ki, böyle bir şey imkânsızdır.