"İnsanlara bir zaman gelir ki, camilerde toplanıp namaz kılarlar, fakat aralarında mümin bulunmaz." diye bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadis Kenzu’l-Ummal’de geçmektedir.(h. No: 31109) Hadisi, başka kaynaklarda bulamadık. Bu sebeple, bu rivayet zayıf olabilir.

Bununla beraber, şayet sahih kabul edilirse, bunu; “mükemmel imana sahip olanlar bulunmaz” şeklinde anlamak gerekir. Çünkü, “Namaz kılanları tekfir etmemek” İslam’da önemli bir prensiptir.

Nitekim,

“Öyle bir zaman gelecek ki, insanlar camide toplanırlar, bütün himmetleri dünyadır. Allah’ın onlara ihtiyacı yoktur.”

anlamına gelen hadis rivayetleri de vardır. Bu rivayetler, bütün müminlerden değil, onların gafil, kulluğa yakışır bir tavır sergilemeyen, imanları zayıf olanlardan söz etmektedir.

Müminler, bu ve buna benzer rivayetleri dikkate alarak, ihlas, samimiyet ve sadakatte ilerlemeye çalışmalıdır. Bu ikazları da başkalarına değil, herkesin kendine bir uyarı olarak görmesi gerekir.