İnsanlara faydalı olmak, en üstün özellik mi?

Soru Detayı

- İki özellik vardır ki, onlardan daha üstün hiçbir şey yoktur. Bunlar Allah’a iman etmek ve Müslümanlara faydalı olmaktır, anlamında bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir hadis-i şerif rivayeti şöyledir:

“İki özellik vardır ki, onlardan daha kötü hiçbir şey yoktur. Bunlar da Allah’a şirk koşmak ve Allah’ın kullarına zarar vermektir. İki özellik de vardır ki, onlardan daha üstün hiçbir şey yoktur. Bunlar Allah’a iman etmek ve Allah’ın kullarına faydalı olmaktır.”(1)

Iraki, bu hadis-i şerifin "Musnedu’l-Firdevs"te Hz. Ali’den rivayet edildiğini ancak Deylemi’nin oğlunun bu hadisin senedini "Musned"de zikretmediğini, Subki’nin bu hadisin isnadını bulamadığını belirtmiştir.(2)

Buna göre ilgili hadis rivayetinin senedi zayıftır. Ancak,

“İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.”(3)

anlamında sahih hadis vardır.

Şu hâlde insanlara faydalı olmak, imandan sonra en üstün özelliklerden biridir. Bir insana yardımcı olmak da iki şekilde olur: Ona zarar verecek bir şeyden onu korumak ve ihtiyacı olan bir şeyde yardımcı olmak.

Ayrıca faydalı olmak da iki şekilde olur: Fâni dünya işlerinde yardımcı olmaz veya ebedi ahiret işlerinde yardımcı olmaz.

Bizler, yardım deyince bütün bunları düşünerek Allah rızası için yaparsak, Allah’ın izniyle hadislerde ifade buyurulan özelliğe sahip olabiliriz.

Kaynaklar:

1) Gazâlî, İhyâu Ulûmi’d-Dîn, Dâru’l-Ma’rife, II, 208.
2) Deylemî, Musnedu’l-Firdevs, II, 199; Irâkî, el-Muğnî an Hamli’l-Esfâr, s. 670.
3) Buhârî, Mağâzî, 35.