İnsanlardan ilk kaldırılacak şey, huşu mudur?

Soru Detayı

- Ebu Bekir El Mekkini’nin Kutu’l-kulub’u okurken bir sayfasında “İnsanlardan ilk kaldırılacak dualara icabet, güzel muhabbet ve namazda huşudur” diye bir paragraf okumuştum.
- Doğru mu, eğer doğruysa açıklaması nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ubade b. Samit’in bildirdiğine göre,

“İnsanlardan ilk kaldırılan ilim (namazdaki) huşudur. Öyle ki bir mescide girdiğinde huşu içinde olan bir tek adam bulmayabilirsin.” (Tirmizi, İlim, 5)

Hadis başkaları tarafından da rivayet edilmiş ve sahih olduğu ifade edilmiştir. (bk. Mecmau’z Zevaid: 2/136)

Huşu, daima Allah’ın huzurunda olduğu bilicinde olmak ve bunu unutmamak, sürekli bu şuur içinde bulunmaktır. Bu durum namazla ilgili olduğunda, namazın başından sonuna kadar Allah'ın huzurunda olma bilinci demektir.

Huşu denilince, her ne kadar akla gelen ilk manası namazdaki huşu ise de bunu hayatın bütün alanlarına uygulamak da mümkündür. Çünkü insan her zaman, her yerde ve her durumda Allah'ın huzurundadır.

Nerede olunursa olunsun, Allah'ın her şeye muttali olduğunu, azametini ve kişilerin kusurlarını bilmeyi gerekli kılar. Asıl huşu, bu bilgilerden doğar. Bunun için huşu yalnız namaza bağlı değildir. Namazda, namaz dışında, yalnızken de huşu uygulanır ve uygulanmalıdır.

- Sorudaki diğer iki şıkkı kaynaklarda bulamadık.