İnsanların ayıplamasından korkulur mu?

Soru Detayı

- İnsanların ayıplamasından korkuyorum, ne dersiniz?
- Namaz kıldığım zaman bazı insanlardan gizliyorum. Çünkü arkadaş ortamındaki bazı insanlar her konuda boş konuşuyorlar ve de utanıyorum ayıplama durumundan endişe duyuyorum, ama sadece ahlaki bozuk insanlardan saklıyorum. Çünkü gerçekten çoğu şeyi dalgaya alıyorlar.
- Şu ana kadar hatırladığım kadarıyla bu sebepten namaz kaçırmadım, ama tam hatırlamıyorum bu sebepten çoğunlukla sünnetleri kılmıyorum. Namaz kılıp dua ederken, acaba gördüler mi diye endişeleniyorum.
- Bu yaptığım durum, riyaya veya şirke götürebilir mi?
- Yaptığım doğru mu, ne yapmamı önerirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle namazın manasını ve niçin kıldığınızı araştırıp bu konudaki inancınızı güçlendirmenizle işe başlayabilirsiniz. Çünkü insan yaptığı şeyden eminse, yaptığı şeyin çok değerli bir şey olduğunu ve asli vazifesi olduğunu tam olarak bilirse, ondan utanmaz, aksine onunla iftihar eder.

Bilindiği gibi namaz Allah’ın emri olup günde beş defa kılmamız farz kılının en önemli ibadetlerin başında gelir. Bu çerçevede namaz kulun miracı hükmündedir, yani onun hem asli görevi hem sorumluluğu hem de Allah’ın huzuruna çıkması demektir.

Görüldüğü gibi, yerine getirilmesi bu kadar önemli ve değerli olan namaz utanılacak bir şey değildir. Aksine namaz kılanlar değil, kılmayanların utanması gerekir, Allah’ın huzuruna çıkma şerefine nail olan birisi değil, ondan nasibi olmayanın utanması gerekir. Farz ibadetlerini yerine getirme sorumluluğunu taşıyan birisinin değil, nefsine uyup sorumluluğunun bilincinde olmayanların utanması gerekir.

Namazla alay edenler, -sorunuzda belirttiğiniz üzere- ya ahlakı bozuk insanlardır ki, alay etmek gibi bir saygısızlığı yapmaktan çekinmiyorlar. Ya da namazın farz olduğunu bilmelerine rağmen nefislerine yenik düştükleri için kılamıyorlar, ama vicdanları da onları rahatsız ediyor. Bu durumda namaz kılan birisi ile alay ederek, kendilerini rahatlatıyorlar. Belki de iradenize sahip olduğunuz ve sorumluluğunuzu yerine getirdiğiniz için sizi kıskanıyorlardır.

Bu durumda size diğer bir tavsiyemiz şu olacak:

Bu konu hakkında arkadaşlarınızla açıkça konuşun. Yani onlara karşı kırıcı olmadan, yaptığınız şeyin Allah’ın bir emri olduğunu, bunun onların da vazifesi olduğunu hatırlatıp, alay etmelerinin arkadaşlık ve insanlık açısından ayıp, dini açıdan da büyük günah olduğunu söyleyin.

Ayrıca bu açıklamalarınıza rağmen namazınızla alay etmeye devam ederlerse arkadaşlığınızı bitireceğinizi söyleyin. Bu konuda kırıcı ve rencide edici olmadan kararlı bir tutum takınırsanız hem saygınlığınız artar hem de onlar yaptıklarının farkına varmış olurlar. Belki sözleriniz onların da namaz kılmalarına vesile olur inşallah.

Yaptığınız şirk ve riyaya girmez, ama ahiret sevabınızın azalmasına, namazı terk ettiğinizde ise günaha girmenize neden olur. Diğer taraftan da sorumluluk bilinci gelişmemiş ve aynı zamanda en asgari düzeyde bile olsa arkadaşına saygı duymayan kişilerden korkup namazı terk etmek, aksatmak, utanmak dinen doğru değil.