Üyelik bilgilerini yanlış girmek yalana girer mi?

Soru Detayı

- İnternette üyelik kişi bilgilerinin bilerek yalnış girilmesi yalana girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haklı bir mazeretten dolayı -kimseye herhangi bir zararı dokunmayacaksa- böyle bir yola başvurmak sakıncalı olmayabilir. Doğrudan yalan söylemeye Dinimiz izin vermemektedir.

Ancak, tariz yoluyla, yani zihninizde söyleyeceğiniz sözle belli bir ilgi kurarak, karşıdaki insana “böyle söylemek istiyor” imajını uyandıracak şekilde konuşmaya -zaruri hallerde- ruhsat olabilir.

Mesela, yayınlarda kullanılan takma isimler gibi. Allah’ın kulu anlamında “Abdullah” takma adını kullanmak gibi...

Fakat istenen diğer bilgiler, karşıdaki insanların öngördüğü prensiplerini ihlal edecek bir mahiyet arz ediyorsa, bu caiz değildir.