İntihar etmek mi daha günah namaz kılmamak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aslında bu ikisi farklı sorumluluk alanlarına ait vecibelerdir:

- Namazı terk etmek emredilen bir farzı terk etmektir.
- İntihar etmek ise yasaklanan bir haramı işlemektir.

Bu açıdan denilebilir ki, emredilen görevler arasında en büyüğü namaz kılmaktır ve namazı terk etmek de bu bağlamda en büyük günahtır.

İntihar ise, yasak olan haramlar arasında şirkten sonra en büyük günahtır.

Çünkü intihar, -daha önceki cevaplarımızda da belirtildiği üzere- önemli bir kısım âlimlere göre, başkasını öldürmekten daha kötü bir fiil olduğu kabul edilmiştir. Çünkü pişmanlık ve tövbe-istiğfar imkânı yoktur. Suçüstü yakalanmış olmaktır.

Bununla beraber, günahların çirkinliği imansız kabre girmeye vesile olup olmaması açısından değerlendirilmelidir. Bu konuda sürekli namazı terk edenin de intihar edenin de akıbetlerinin kötü olduğunu söyleyen büyük âlimler vardır.

- Tövbe edilmemiş ise, bu ikisi de aynı kefeye konulabilir. Tövbe imkânı bakımından namazın terki daha ehven görülmektedir.

Allah bizi bütün günahlardan özellikle de akıbeti kötü olan günahlardan muhafaza eylesin. Amin!..