İş yerinde tesettürsüz çalışan kadının, dışarıda kapanmasının bir anlamı var mıdır?

Soru Detayı
Resmi dairde çalışan bir kadının dışarıda başını örtüp, içeride açması dinimizdeki tesettürle çelişkili bir durum değil midir? İçeride açmak zorunda ise dışarıda kapatmasının kendisine bir faydası var mıdır? Bunu bir bütünün parçası olarak düşünürsek, parçayı elimizde olmayan nedenlerden dolayı tamamlayamamamız bütünden vazgeçme anlamına gelmez mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın çalışırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan birisi de tesettürüne riayet etmesidir. Gerek iş yerinde ve gerekse iş dışında baş açık durması caiz değildir.

"Bir şey bütün bütün elde edilmese bile, bütün bütün terkedilmez." Bu bakımdan bir kadın iş yerinde başını örtemediği için iş dışında da başını açması kabul edilemez. Kadının iş yerinde başını açmak zorunda bırakılması onu böyle bir çelişki içerisinde bırakılmaktadır. Yoksa kadın kendi rızası ile bunu yapmamaktadır.

"Zararın neresinden dönülürse kardır." düşüncesi içerisinde insan günaha maruz kalsa da ne kadar az bir zararla kurtulsa kardır.