İşi ehil olmayana vermek günah mı?

Soru Detayı

- İş ehli olmayana verildiği zaman kıyameti bekle anlamında bir hadis var mı?
- İşi ehil olmayana vermenin günahı var mı, kul hakkı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir göreve daha ehil olan birisi var iken mutlak veya göreceli olarak ehil olmayana aracılık eden veya görev veren kimse, hem ehil olan kulun hakkını yemiş, hem de hizmet alan topluluğa kötülük etmiş, zulmetmiş olur.

Tayin eden ve seçen makamlar ve şahıslar da din ve ahlakın emri olarak işi ehline vermekle yükümlüdürler.

Emanetin ehil olmayan kimseye verilmesi, bilgiye, tecrübeye ve liyakate değer vermeyip işleri ehil olmayan kişilere bırakmak demektir. Onlar da üstlendikleri vazifeleri hakkıyla yerine getirmeyip hep kendi menfaatlerinin peşinde koştukları ve pek çok haksızlıklara daldıkları için, kısa sürede her şeyin düzeni bozulur. Bu davranış zulümdür, kötülüğe prim vermektir, hadisteki ifade ile kıyamettir.

İlgili hadis-i şerif şöyledir:

Ebu Hüreyre -radıyallâhu anh- şöyle anlatır:

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Efendimiz bir yerde sahabileriyle konuşurken bir bedevî çıkageldi ve:

“Kıyamet ne zaman kopacak?” diye sordu.

Resulullah Efendimiz (asm) sözlerini kesmeden konuşmalarına devam ettiler.

Bunun üzerine sahabilerden biri:

“Bedevînin sorusunu duydu, fakat soruyu beğenmedi.” dedi.

Bir başkası da:

“Hayır, soruyu duymadı.” dedi.

Resulullah aleyhissalatü vesselam Efendimiz konuşmalarını bitirince:

“Kıyamet hakkında soru soran nerede?” buyurdular.

Bedevî:

“Buradayım, ya Resulallah!” dedi.

“Emanet zayi edildiği zaman kıyameti bekle!” buyurdular.

Bedevi:

“Emanet nasıl zayi olacak?” diye sordu.

Resul-i Ekrem aleyhissalatü vesselam Efendimiz de:

“Emanet ehil olmayan kimseye verildiği zaman kıyameti bekle!” buyurdular. (Buhari, İlim 2, Rikak 35)