İsimde künye takmak sünnet midir?

Soru Detayı

- Mesela babasının ismi Ahmet olan kimsenin kendisine İbni Ahmet veya oğlunun ismi Mehmet olan kimsenin kendisine Ebu Mehmet demesi gibi.
- Böyle künye takmak sünnet mi?
- Bununla ilgili hadisler var mıdır, varsa sıhhatleri nasıl?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Lakap ve künye Arapların milli âdetidir, dini bir tarafı yoktur, dini anlamda sünnet de değildir.

Ancak âdetler, Hz. Peygamber (asm) Efendimize benzeme niyetiyle yapılırsa âdet olmaktan çıkar ve Hz. Peygambere (asm) uyma sevabı olur.