İskilipli Atıf Hoca tasavvufa karşı mıydı?

Soru Detayı

- İskilipli Atıf Hoca Tasavvuf münkiri idi ifadesi doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda sağlam bir bilgiye ulaşamadık.

Şehitlik mertebesine ulaşmış bir kimsenin tasavvuf hakkında -faraza- olumsuz birkaç sözü varsa da onu bununla mahkum etmek yanlıştır.

İdamından önce mahkemeye sunmak üzere bir müdafaa hazırlamıştır. Rüyada Hz. Peygamber (asm) “Bırak müdafaayı, yanımıza gel.” diye buyurması üzerine, yazdıklarını yırtmış ve gerçekten Resulullah’ın yanına gitmiştir.

Bu olayın şahidi, o gün onunla birlikte tutuklu bulanan ve ehl-i tasavvuf olan Ali Haydar Efendidir.