İslam hukuku mu, İslamî hukuk mu?

Soru Detayı

- İslam hukuku mu vardır, yoksa İslamî hukuk mu vardır?
- Yani İslam’da hukuk ve devlet yapısı var mıdır, yoksa İslam’a uygun bir hukuk mu inşa edilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da hem İslam hukuku hem de İslamî hukuk vardır. Yani hiçbir İslam devleti olmasa da Müslümanların hayatlarına tatbik edecekleri bir hukukları vardır.

Diğer taraftan, İslam’da İslam devleti ve bu devletin temel hukuk esasları vardır. Örneğin, gayrimüslim ülkelerde yaşayan Müslümanların uymaları gereken pek çok prensip vardır: Haksız yere adam öldürmemek, zina etmemek, hırsızlık yapmamak, içki içmemek, kumar oynamamak gibi...

İslam’da barış-savaş konusunda başka devletlerle anlaşma yapmak bir devlet işi değil mi? Hadd denilen bazı ağır cezaların devlet reisi veya onun tevkil ettiği kimseler tarafından uygulamaya konulması mecburiyeti bir devlet işi değil mi?

Elbette bunlar devletin işidir.

“Sonra din işinde, seni ayrı bir şeriat yoluna koyduk. Sen ona tabi ol, gerçeği bilmeyenlerin keyiflerine uyma.” (Casiye, 45/18)

mealindeki ayette İslam dininin hukuk sisteminin olduğuna dikkat çekilmiştir.

“Ümmet” kavramı (bk. Bakara, 2/143) da aynı din mensuplarının meydana getirdiği bir topluluk ve toplumun içinde bulunduğu bir devlete işaret etmektedir.