İslam öncesi cahiliye döneminde iki kadına bir erkek şahitliği var mıydı?

Soru Detayı

- İslam öncesi ya da cahiliye döneminde iki kadına karşı bir erkeğin şahitliği uygulaması var mıydı?
- Bir sitede cahiliye döneminde yani İslam öncesinde Araplarda şahitlikte iki kadına karşı bir erkeğe şahitlik uygulaması olduğunu söylüyordu, İslam'ın bu uygulamayı onlardan aldığını iddia ediyordu fakat bu bilgiyi hiçbir yerde bulamadım, hiçbir kaynakta Araplarda iki kadına karşı bir erkek uygulamasını bulamadım. Gerçekte dediği gibi öyle bir uygulama var mı?
- Kaynaklarda geçiyor mu siz bakabilir misiniz?
- Cevad Ali ya da diğer kitaplarda böyle bir bilgi var mı?
- Benim bildiğim ilk kez İslam'ın getirdiği bir uygulamadır.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ulaşabildiğimiz kaynaklarda, Cahiliye döneminde kadının şehadeti (şahitliği) ile ilgili bir bilgiye rastlayamadık.