İslam'a göre erkek nedir?

Soru Detayı

- Erkek adam nasıl olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İslam’a göre erkek de kadın da Allah’ın yarattığı birer varlıktır.

İnsanlık camiasında tarih boyunca bu iki varlığın ortak ve farklı özelliklerinin bulunduğu bilinmektedir. Fakat İslam’a göre değerler Allah katındaki değerlerdir. Bu değerlerdeki farklılık insanlar arasındaki farkı fark ettirecektir.

- Cinsiyet ayrımı fark edilmeden gösterilen şu kriterler İslam’ın insan bakışını göstermektedir.

 “Sizin en değerliniz Allah katında en takvalı / en saygılı olanınızdır.” (Hucurat, 49/13)

- Hz. Peygamber (asm) “İnsanların en değerlisi kimdir?” şeklindeki soruya verdiği cevap da şudur:

“İnsanların en değerlisi en fazla takvalı / Allah’a karşı en çok saygılı olanıdır.” (Buhari, h. no: 3383; Müslim, h. no:168)

- Şunu unutmamak gerekir ki, İslam’da (insan için kullanılan) “erkek” ile “erkeklik” farklı kavramlardır.

Erkek, kadın cinsinin karşıtı olan, birçok yönden özellikle fiziksel farklı özellikler taşıyan bir insandır.

“Erkeklik” ise gerek erkek gerek kadının gösterdiği manevi donanımları ifade etmektedir.

- Buna göre, -Allah katında kabul gören- güzel ahlak prensiplerini, sosyal hayatın güzel ilkelerini hayatında tatbik eden erkek ve kadın “erkeklik” mefhumuna dahildir.

Erdemlik, fazilet, insanlık ve İslamlık ahlaki prensiplerini taşıyan bir kadın “erkeklik” mefhumuna dahil olduğu gibi, bunlara sahip olmayan erkekler bu “erkeklik” vasfına dahil olmaz. Yerine göre cesaret gösteren bir kadın için “Erkek gibi”, korkak bir erkek için “Kadın gibi” ifadeler de bu gerçeklerin altı çizilmiştir.

Tarih kaynaklarının anlattığına göre, Endülüs Emevi devletinin yıkılması sırasında Kırnata’yı teslim etmek zorunda kalan reis Abdullah ağlamaya başlayınca, annesi: “Ağla, oğlum ağla! Çünkü erkek gibi savaşmayan kimseye kadın gibi oturup ağlamak yaraşır.” demiştir.