İslam’da kölenin yeri nedir?

Soru Detayı

- İslamın köle hukuku nedir?
- Kölenin, cariyenin avreti nedir?
- Köleye, Cariyeye dokunmak şehvetli şehvetsiz caiz mi?
- Köle cariye ile evlenmek caiz mi, efendi veya velide evlilikleri fes etme yetkisi var mı?
- Dünyada köleye zulüm şeklinde olan düzene İslam nasıl el atmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam köleliği getirmedi, birçok millette eskiden beri var olan kölelik Cahiliye Araplarında da vardı. Köleler (cariye de köledir) eşya ve hayvan gibi alınır satılır, hür insanlara ait pek çok haktan ve hürriyetten mahrum olurdu.

İslam aldığı birçok tedbir ile zaman içinde köleliğin son bulmasını hedefledi. Bir anda kaldıramazdı; çünkü ictimai ve iktisadi hayat içinde köleliğin vazgeçilemez yeri vardı. Önce bu yerin başka şekilde ikame edilmesi, sonra da köleliğin ortadan kalkması hedeflendi. İslam bu sonuç elde edilene kadar köle ve cariyelerin durumunu ıslah etti, onlara birçok hak ve imkan getirdi.

Bu özetin dışında bilgi almak isteyenler sitemize, fıkıh kitaplarının ilgili bölümlerine ve “İslam tarihinde köle ve cariye” üzerine yazılmış özel kitaplara bakmalıdırlar.