İyiliği emretmeyen ve kötülüğü sakındırmayan, namaz kılsa bile cehenneme mi gider?

Soru Detayı

- İyiliği emretmeyen ve kötülüğü sakındırmayan kişiler kıldıkları namazlarıyla cehenneme girerler diye böyle söz bir yerde okudum.
- Böyle bir hadis var mı varsa sahih mi ve açıklamasını yapar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da temel ilke şudur:

Allah kendisine şirk koşmayı (imansız huzuruna varanları) affetmez. Bunun dışında (imanla kabre girdikten sonra) dilediği kimsenin dilediği günahlarını bağışlayabilir.

Kur'an’da bu ilke şöyle ifade edilmiştir:

“Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez.” (Nisa, 4/48)

Bu mealindeki ayetin manası ise şudur:

Allah’a şirk koşanlar (ve diğer kafirler), şayet tövbe etmeden müşrik / kâfir olarak ölürlerse, Allah onları asla affetmez. Fakat başka günahlar işleyip tövbe etmeden ölenler için de af kapısı her zaman açıktır. Allah -şirkin dışında / imansız kabre gidenler dışında- dilediği kimseler için dilediği günahı affedebilir.

İmanla kabre giren günahkârları ise, isterse ceza vermeden affeder, isterse cehenneme koyup ceza verdikten sonra affeder ve ardından da cennete koyar.

Sorudaki kimseler de bu hükme dâhildir. Şayet imanla kabre girerlerse, ceza görmeden cennete girebilecekleri gibi, cezayı çektikten sonra  da cennete girebilirler.

Dolayısıyla, duyduğunuz bilgi doğru değildir.