İyiliksever bir tanrıya gerek yok mu?

Soru Detayı

- Allah'ın varlığı ile ilgili (saltanat delili, adalet delili) gibi delillerin olmasında bir nizam yeterli. İyiliksever bir tanrıya gerek yok. Buna cevabımız nasıl olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah’ın varlığının ispatı ayrı şeydir; Allah’ın sıfatlarının nasıl olduğu konusu ayrı şeydir.

Değişik delillerle bu kâinatın mutlaka bir yaratıcısının var olduğunu aklen kabul etmek durumundayız. Ancak, Allah’ın sıfatlarının nasıl olduğu, örneğin Allah’ın iyiliksever olup olmadığını aklımızla bilemeyiz. Çünkü bu gaybi bir meseledir. Bunu ancak Kur’an ve sahih hadislerden öğreniyoruz.

Kur’an ve hadislerde ise, Allah’ın sonsuz merhamet sahibi ve iyiliksever olduğu bildirilmiştir:

 “Yeryüzünde bulunan bütün canlıların rızkı Allah’a aittir.” (Hud, 11/6),

“Yahudiler bir de 'Allah'ın eli sıkıdır.' dediler. Elleri bağlansın onu söyleyenlerin, lânet olsun onlara! Allah'ın iki eli de açıktır; nasıl dilerse öylece bağışlar.” (Maide, 5/64),

“Size, istediğiniz şeylerden biraz verdi. Eğer Allah’ın nimetini sayacak olsanız, onu sayamazsınız! Gerçekten insan; pek zalim, pek nankördür.” (İbrahim, 14/34)

mealindeki ayetlerden Allah’ın iyilikseverliğini anlamak mümkündür.

- Bütün surelerin başında kendini Rahman ve Rahim olarak tanıtan Allah’ın iyilikseverliği, ikram ve ihsanları, Onun bu sonsuz rahmetinin bir mahsulüdür.

- Allah’ın bir ismi “Zül-celali ve’l-İkram”dır. Bu isim: “Celal ve yücelik,  iyilik ve ikramların sahibi” anlamına gelir. Rahman suresinde bu isim iki defa tekrar edilmiştir.