Kabe resmi veya maketine karşı namaz kılmanın bir sakıncası olur mu?

Soru Detayı

- Gençlik yıllarım ve tahsil hayatım yurt dışında geçti. Bu nedenle Hristiyanlarla uzun süre iç içe yaşadım. Bu benim İslamiyet'in güzelliklerini daha iyi anlamama ve bidaları da daha kolay görmeme sebeb oldu. Sizin de bildiğiniz gibi, Hristiyanlarda ibadet sadece dua ve ilahi söylemekten ibarettir. Özellikle dua ederken karşılarına muhakkak (kutsal saydıkları) bir resim veya heykel koyarlar. Sebep olarak da bundan feyz alarak tanrıya yakınlaştıklarını söylerler. İşte bu nedenle olmalı ki bizim dinimiz olan İslamiyet'te heykel ve suretten feyz alarak ibadet etmek putperestlik olarak tanımlanmış ve yasaklanmıştır.

- Kâbe'ye bakarak namaz kılmanın sünnet olması ise, sadece Kâbe'nin bizzatihi kendisine mahsustur. Öyle olmasa idi, ecdadımız her türlü süsleme sanatını en güzel şekilde uyguladığı eski camilerimizde Kâbe'nin resmini de maketini (heykelini) de en güzel bir şekilde yapıp kıbleye oturturdu. Halbuki ecdad yadigarı hiçbir camide bu yoktur. Var gözüken birkaç camide ise Cumhuriyet'ten sonra asılmıştır.

- Üstad Bediüzzaman Hazretleri de "vaktin evvelinden önce (namaza başlamadan önce) kabeyi hayalen tasavvur etmenin mendub olduğunu, fakat bunun da kasdi değil tebei bir şuurla yapılması gerektiğini" söylüyor.

- Kâbe resmi olan bir yerde namaz kılmanın mahsurlu olduğunu söylemek istemiyorum, fakat namazda feyz almak kasdıyla, önümüze bir Kâbe resmi veya daha kötüsü bir Kâbe maketi (heykeli) koymanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuyla ilgili, sorudaki açıklamaların yeterince aydınlatıcı olduğunu düşünüyoruz. İslam'da kıbleye dönmek demek, kıbleye tapmak manasına gelmediğine sizler de işaret ettiniz.

Aslında kıbleye dönmek kalıpla, Allah'a dönmek kalple olmaktadır. Ruh ve beden birliğini sağlamak için, tevhit inancının yeryüzündeki en büyük sembolü olan Kâbe’nin yeri elbette ayrıdır.

Üzerinde Kâbe resmi ve camii resimleri bulunan namazlık veya seccade üzerinde veya kıble cihetindeki duvara asılmış bulunan Kâbe resmine yönelerek namaz kılmakta bir sakınca yoktur. Bunu Hristiyanların adetleri ile karşılaştırmak doğru değildir.

Ancak, Kabe’nin maketini, resmini -feyiz almak kastıyla- kıbleye doğru asmak İslam ruhuna aykırı olduğu gibi, ibadetin ihlasına da uygun değildir.

Kanaatimize göre, söz konusu Kur'an kursunda veya ilgili yerlerde feyiz almak kastıyla bu maket konulmamıştır. Çünkü görevli hocaların bu konuyu bilmemelerini düşünemiyoruz.