Kabir azabını kıyamete kadar kaldıran dua sahih mi?

Soru Detayı

​- Kabir azabını aşağıdaki dua'yı 3 kez okuyarak kıyamete kadar kaldırılacağı söylenmekte. Kişi münafık ve kafir olmadığı müddeçte eğer mümin ise ve göreceği bir azap varsa , bu duayı birisi onun kabrinin başında 3 kez okursa kıyamete kadar azabının kaldırılacağı söyleniyor.
- Bu bilgi ne kadar doğru açıklayabilir misiniz?
- Dua; “Allâhümme bi hakki seyyidinâ Muhammedin ve âli Muhammedin sallallâhu aleyhi ve selleme lâ tüazzib hâzel meyyit.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nasihat kitaplarında senet ve kaynak verilmeden aktarılan bu rivayet şöyledir:

"Hangi bir kul (kabir azabına duçar olmuş bir) ölüsünün kabrinin yanında üç kere: 'Allâhümme bi hakkı seyyidinâ Muhammedin ve âli Muhammedin sallallahu aleyhi ve selleme lâ tüazzib hâzel meyyit. / Ey Allah'ım! Efendimiz Muhammed'in ve Efendimiz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellemin ailesinin hürmetine bu ölüye azab etme.' derse, sura üfürülünceye kadar ondan azab kaldırılır." (bk. Abdurrahman b. Muhammed, Buğyetü'l-müsterşidin, 2/374; Muhammed b. Ömer, Nihayetü'z-zeyn, Beyrut, 2002, s. 149; 121)

Ancak hadis kaynaklarında böyle bir hadis rivayetine rastlamadık.