Kaçak gidip sahte evrakla oturum almak helal mi?

Soru Detayı

- Yurt dışına kaçak gidenler oluyor caiz mi?
- Ve oradan oturum almak istiyorlar çeşitli yollar deniyorlar:
1) Oradaki hükümeti sahte belgelerle kandırıyorlar oturum almak için.
2) Bu belgeleri para karşılığı hazırlayanların durumunu nasıl değerlendirmek gerek, o hükümetler de Müslüman olmadığından nasıl değerlendirmek gerek olayı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ortada bir mecburiyet, bir zaruret bulunmadıkça Müslümanın, Müslümana da kâfire de yalan söylemesi, sahtecilik yapması caiz değildir, helal olmaz.