Kadın hamile kalırsa, bebeği emzirmeye devam edebilir mi?

Soru Detayı

 Emzikli bebeği olan bir kadın yeniden hamile olursa bebeği emzirmeye devam edebilir mi?
- 15 aylık bebeğim var şu an onu emziriyorum ama geçen hafta hamile olduğumu öğrendim, dini açıdan sakınca var mı?
- Etrafımdaki herkes hamile olduğum bebeğimin hakkına girdiğimi söylüyor, ne yapmalıyım çok kararsız kaldım beni bu konuda aydınlatabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda annenin sağlığı ve bebeğin anne sütüne olan ihtiyacı belirleyicidir.

Hz. Peygamber (asm) Efendimizden nakledilen “Hamile hanımların emzirmeyi bırakmalarını emretmeyi düşündüm. Fakat Rumların ve Fârisîlerin emzirmeye devam ettiklerini ve bunun hamileliklerine zarar vermediğini öğrenince, bundan vazgeçtim.” (Ebu Davud, Tıb, 16) hadisi de bu sonucu vermektedir.

Buna göre; hamile bir kadının çocuğunu emzirmeye devam etmesi dinen yasak değildir.

Hamile kadının çocuğunu emzirmeye devam etmesinden, anne veya çocuk zarar görmeyecekse bir sakıncası olmaz, anne karnındaki çocuğun hakkına girmek anlamına gelmez.

Ayrıca, süt emmek de süt emme yaşındaki çocuğun hakkıdır:

“Anneler, çocuklarını iki tam yıl boyunca emzirirler; bu hüküm, emzirmeyi tamamlamak isteyenler içindir…” (Bakara, 2/233)

“Biz insana, anne ve babasına iyilik etmesini emrettik. Annesi onu zaaftan zaafa düşerek taşıdı. Sütten kesilmesi de iki yıl sürdü. Bana, annene ve babana şükret; dönüşün ancak banadır, dedik.” (Lokman, 31/14)