Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- ​Bu hadisin sıhhat derecesi nedir acaba?
“Kadınlara ancak kerîm olanlar ikrâm ederler (değerli olanlar değer verirler); onlara kötülük edenler ise leîm (kötü) kişilerdir.” (İbn Mâce, Edeb 3; Ebû Dâvûd, Edeb 6, Rikak 22, İ’tisâm 3; Müslim, Akdiye 11)
- Bu hadis bu haliyle sosyal medyada bir çok yerde paylaşılmış ve bu kaynaklar verilmş, ilgili kaynaklarda bu şekilde bir hadis geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda verilen kaynaklarda bu haliyle bir hadis rivayeti bulamadık.

Konuyla ilgili meşhur olan hadis şudur:

خيركم خيركم لأهله وأنا خيركم لأهلي

“Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olanınızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım.” (Tirmizî, Menakıb, 63)

Soruda meali verilen hadis ise şöyledir:

خيركم خيركم لأهله وأنا خيركم لأهلي ما أكرم النساء إلا كريم ولا أهانهن إلا لئيم

"Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı olanınızdır. Ben de aileme karşı en hayırlı olanınızım. Kadınlara ancak kerim olanlar ikram ederler, onlara kötülük edenler ise leim (alçak, mayası bozuk) kişilerdir.”

Bu hadisi, İbn Asakir rivayet etmiştir. (Tarih, 13/313)

Suyuti bu hadisin sahih olduğuna işaret etmiştir. (el-Camiü’s-Sağir, Hadis No: 4102; Münavi, Fayzu’l-kadir, Beyrut, 2002, 3/661)

Kerîm: İyi huylu, cömert, insanlar arasında şeref ve itibarı olan kimsedir.

Zıt anlamlısı olan Leîm: Kötü huylu, alçak, insanlar arasında saygınlığı olmayan demektir.

Hz. Peygamber Efendimiz (asm), kadınlara iyi davranmayı, iman olgunluğu, ahlak güzelliği olarak da ifade buyurmuştur:

“İmanca en olgununuz; ahlakça en güzel olanınızdır. Ahlakça en güzel olanınız ise, kadınlarına iyi davrananınızdır.” (Tirmizî, Rada, 11)