Kafir birinin yaptığı işler övülebilir mi?

Soru Detayı

- Kafir birinin yaptığı işler övülebilir mi takdir edilebilir mi beğenilebilir mi?
- Mesela diyelim ki teknolojik bir buluş bulmuş bunu çok beğenip takdir edebilir miyiz sevebilir miyiz buluşunu paylaşabilir miyiz harika yapmış adam diye, yazıp paylaşabilir miyiz?
- Ya da mesela kafir kadın birinci katta oturuyor kediyi eve alırken kadın değişik bir tarzda alıyor süpürgeyi uzatıp kediyi bindirip balkonuna çekiyor bu videoyu beğenip paylaşsak çok harika bir yöntem tebrik ederim diye yazıp kişiyi gönderiye etiketleyip gülme emojisi atsak bunlar caiz değil mi?
- Bu yazdıkların dinimize göre uygundur değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu yazdığınız örnekler ve benzerlerinde İslam’a göre de doğru, iyi, güzel veya faydalı olanı övmek ve takdir etmekte bir sakınca yoktur. Sakınılacak husus aşağılık duygusuna düşmektir.