Kafirlere karşı nefret duyup, onlara merhametsiz davranmak hususunda dinimizin bakışı nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Küfür, kainatın sahibini inkar etmek olduğu için, sadece inananların nefretini değil bütün melaikenin ve ruhani varlıkların nefretini kendisine celbetmektedir. Bu bakımdan inanan bir insanın küfre karşı bu kadar nefret içerisinde olması onun imanının göstergesidir. Kur'an-ı Kerim'de de inanların özelliği sayılırken "...müminler de kâfirlere karşı şiddetli olup kendi aralarında şefkatlidirler."(Fetih, 48/29) buyrulmaktadır.

Kâfirlere karşı sert olmaları, onların kâfirlere haşin ve katı davranmaları mânasına gelmeyip imanlarının sağlamlığı, prensiplerinin kesinliği, dürüst ve düzenli hayatları sebebiyle kâfirlerin onları kolay kolay baş eğdirememeleri, korku vererek sindirememeleri, onları menfaat ve şehvetlerle satın alamayacakları, kolay bir lokma halinde dişleri arasında öğütemeyecekleri mânasına gelir.

İnanan insanlar, kafirlerin içinde bulunduğu küfre nefret besleyecektir. Ancak kafirleri de o durumdan kurtarmanın gayreti içerisinde olmalı, tebliğ ile onları hak dine davet ederek vazifesini ifa etmelidir.