Kalçalı kadınlarla evlenin, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Resulullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur:
“Nutfeleriniz için iyi bir yer seçin ve eşlerinizi seçerek alın. Kalçalı kadınlarla evlenin, zira onlar daha çok doğururlar."
- hadisi şerifi sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda değişik rivayetler ve farklı ifadeler vardır.

- Sorudaki şekliyle “Kalçalı kadınlarla evlenin, zira onlar daha çok doğururlar.” ifadesinin de içinde bulunduğu rivayet dahil, benzer rivayetlerin hepsinin “sahih” olmadıkları bildirilmiştir. (bk. İbnu’l-Cevzi, el-İlelu’l-mütenahiye, 2/123-125)

“Nutfeniz için iyi bir yer seçin. Zira kadınlar, erkek ve kız kardeşlerine benzer çocuklar doğururlar.” manasındaki hadis rivayeti, hemen hemen bütün alimler tarafından zayıf kabul edilmiştir.

İbnu’l-Cevzi, bu rivayete uydurma hadisler için yazdığı el-Mevduat (2/233) adlı eserinde yer vermiştir.

el-Hatip, İbn Ebi hatim, İbn Salah gibi alimler de bu görüşte olanlar arasındadır. (bk. Acluni, 1/346)

- Hâkim, benzer bir rivayeti zikretmiş ve “sahih” demiştir. Ancak Zehebi, içinde zayıf ve yalancılıkla itham edilen bir-iki ravinin bulunduğu gerekçesiyle rivayetin sahih olmadığını bildirmiştir. (bk. Hâkim, 2/176; Zehebi’nin taliki de aynı yerdir)