Kâr payı oranına bağlı olarak borç vermek caiz midir?

Soru Detayı

- Birisine TL karşılığı borç para verdim. Kişi parayı almadan önce param nerede değerlendiriliyorsa -ki ben buna daha karar vermemiştim- bir sene içerisinde değer durumuna göre karşılığını bana ödüyeceğini taahhüt etti.
- Ben parayı verirken TL olarak verdiğimden örneğin 4000 lira karşılığı bana geri verirken belki 4100 belki 3900 lira verecek.
- Bunun bir mahsuru var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsettiğiniz tarzda bir anlaşma (borç alıp verme) caiz olmaz.