Kasık kılı, ergenliğe girdiğini mi gösterir?

Soru Detayı

- Bu sebepten dolayı erken ergenliğe girer mi?
- Bir tane sitede erkeklerin ergenliğe girme sebeplerinden birisinin kasık kılı olduğu söyleniyor. Bunu da kanıt olarak bir tane hadiste Beni Kurayza esirlerinden kasık kılının olanın öldürüldüğü olmayanın öldürülmediği anlatılıyor. Hadisin sahih olduğunu söylüyor.
- Bu yüzden 15 yaşında olmasan bile ya da meni çıkmasa bile kasık kılı çıkarsa ergenliğe gireceği söyleniyor.
- Sadece kasık kılının çıkmasıyla ergenliğe girilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisin değişik rivayetleri vardır. Sünen kitaplarında kaydedilen rivayetin sahih olduğu kabul edilmiştir.(1)

Tirmizi, bu hadisin sahih-hasen olduğunu bildirmiştir.(2)

Bu konu, gencin ergenlik çağına gelip gelmediğinin tespiti ile alakalıdır.

Bazı âlimlerin ifade ettiği gibi, İslam’da çocukların ve kadınların öldürülmesi kesinlikle yasaklanmıştır. Bu sebeple o gün İslam devletine hıyanet etmiş olan Benu Kureyza Yahudilerine hak ettikleri cezayı verirken, öldürülecek olanların çocuk olup olmadıklarını görmek için çok titiz davranmışlar ve ellerinde başkaca bir delil olmadığından kasık kılını bir alamet olarak benimsemişlerdir.

Bir kısım âlimlere göre, kasık kılı Müslümanlar için delil olarak kullanılmaz. Çünkü onların doğum tarihleri, yaşları genellikle belli olduğu gibi beyanları da genellikle doğru kabul edilir. Fakat gayrimüslim olanlarda bu özelliklerden hiç biri yoktur, bu sebeple zaruret halinde bunu delil olarak kullanmakta bir sakınca yoktur.(3)

Hattabi’nin bildirdiğine göre, kişinin had cezasının tatbiki için gerekli olan ergenlik sınırı konusunda âlimler arasında farklı görüşler vardır.

İmam Şafii’ye göre, erkek çocuğu ihtilam olursa veya 15 yaşına girerse, ergenlik çağına girmiş kabul edilir ve hakkında had cezaları tatbik edilir. Keza, bir kız da 15 yaşına girmiş veya aybaşı olmuşsa bu da ergenliğe ulaşmış demektir. Kasık kılının çıkması ise ergenlik durumunu ispat edecek bir delil değildir. Sadece (Benu Kureyza Yahudileri hakkında olduğu gibi) gayrimüslimlerin, müşriklerin fertleri arasında bir yetişkin alameti olarak kabul edilir. Evzaî, Ahmed b. Hanbel de 15 yaş konusunda İmam Şafii gibi düşünürler.

Fakat İmam Malik, İmam Ahmed b. Hanbel ve İmam İshak’a göre, kasık kılının çıkması da ergenlik için bir delildir.

İmam Ebu Hanife’ye göre, oğlanın ergenlik alameti önce ihtilamdır. Şayet bu tahakkuk etmezse 18 yaşının dolması gerekir. Kızın ergenlik alameti ise aybaşıdır, şayet bu tahakkuk etmezse 17 yaşının dolması gerekir.(4)

Öyle anlaşılıyor ki, İmam Azam’a göre de kasık kılı ergenlik alameti sayılmaz.