Katı kalpli ve cimri cehennemlik mi?

Soru Detayı

- Bir hadiste, katı kalpli, kaba, cimri ve kurularak yürüyen kibirli kimselerin cehennemlik olduğu söyleniyor, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis-i şerifte önce cennete götüren ameller sonra da cehenneme götüren ameller haber verilmiş:

Size cennetlikleri bildireyim mi?

Onlar kendilerini korumaktan aciz, alçak gönüllü oldukları için de kimsenin önemsemediği ve fakat şöyle olacak diye yemin etseler, isteklerini Allah’ın gerçekleştireceği kimselerdir.

Size cehennemliklerin kimler olduğunu söyleyeyim mi?

Onlar katı kalpli, kaba, cimri ve kurularak yürüyen kibirli kimselerdir. [Buhârî, Eymân 9, Tefsîru sûre (68), 1, Edeb 61; Müslim, Cennet 47]

Peygamber (asm) Efendimiz cehennemlik olanların en önemli özelliklerini katı kalplilik, kabalık, cimrilik ve kurularak yürümek diye belirtmiştir.

Bunlar kendilerini diğer insanlardan farklı gören, halkı aşağılayan, onlara sevgiyi, ilgiyi ve sahip oldukları maddi ve manevi şeyleri layık görmeyen kimselerdir.

Büyüklük ve ayrıcalık hastalığı onları toplumdan koparmıştır.

Kibir, Allah Teâlâ’nın hiç sevmediği, hatta en fazla gazap buyurduğu manevi bir hastalıktır.

Kullarını çok seven Yüce Mevlâ, kimsenin onlara sert davranmasına, onları incitmesine razı olmaz. Verdiği maldan onlara da verilmesini, gönüllere koyduğu sevginin onlara da gösterilmesini ister.

Kibir sahiplerini, sadece Allah’a mahsus olan büyüklük sıfatına ortak çıkmaya kalktıkları için sevmez.

Kula yakışan tevazudur. Haddini bilmektir. Kusur ve noksanlarının farkında olmak, güçsüzlüğünü anlamak, bilgisizliğini kabul etmektir. Allah’ın sonsuz kudreti karşısında bir hiç olduğunu itiraf etmektir.

Bir kulun, aczini ve yetersizliğini bilmiyormuş gibi çalım satması, küçük dağları ben yarattım dercesine kurumlu yürümesi, insanlara değer vermemesi Cenab-ı Hakk’ın affetmeyeceği bir küstahlıktır.

“Kişi noksanını bilmek gibi irfan olamaz.” sözü, kibir hastalığına yakalanan kimselere güzel bir öğüttür. Buna göre:

- Katı kalplilik, kabalık, cimrilik ve kibirlilik cehennemliklerin özellikleridir.

- Genellikle bütün insanlara, özellikle de Müslümanlara alçak gönüllü davranmalıdır. (İmam Nevevi, Riyazü's-Salihin Tercüme ve Şerh, h.no: 254)