Kayınvalidem örtünmeme karşı ne yapmalıyım?

Soru Detayı

- Tesettüre girmek istiyorum kayınvalidem izin vermiyor, kapandığım zaman seni ailemde istemiyorum diyor. Ne yap maliyim?
- Tesettüre girmek istiyorum fakat kocamın ailesi istemiyor. Ne kadar anlatmaya çalışsam da istemiyoruz diyorlar. Kocam da ailesi razı olmadığı için annesini kırmak istemiyor. Ailem razı değilse sen de kapanma diyor.
- Ne yapmalıyım? Lütfen bana bir yol gösterin.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kocanla birlikte ayrılıp, ayrı bir evde yaşama imkânınız varsa bunu yapın.

Ayrı evde iken de kaynanan müdahale ediyorsa, buna hakkı yok, kocanıza bunu anlatın, annesini bu konuda dinlemesin ve dinlememesi gerekir, yoksa bu günaha kocanız da ortak olur.

Kocan bu durumda bile anasının dediğine uymak istiyorsa, o zaman siz kocanızı da kayın validenizi de dinlemezsiniz, isyan da etmez, ama bu konuda itaat da etmeyerek tesettüre uygun giyinirsiniz. Çünkü Allah’ın emrine aykırı olan hiçbir konuda hiç kimseye itaat edilmez.

Nasıl ki, namaz kılmanıza kocanız veya kayın valideniz razı olmasa, onu yine kılmanız gerekiyorsa, Müslüman hanımefendiye uygun örtünmeniz de aynen bunun gibidir.

Buna göre nazikçe, güzel bir dil ile kocanıza, "Ben Allah’ın emrine uygun olarak örtüneceğim.", dersiniz ve İslam’a uygun olarak örtünürsünüz. Ama kalplerini kıracak bir söz söylemeyin. Onlar ne derse desin siz asla karşılık vermeyin.

Artık siz imtihanı kazanmışsınız, onlar kendi imtihanlarını vereceklerdir, sizi tebrik ederiz.