Kayıt veya kasetten okunan ezan geçerli mi?

Soru Detayı

- Camide kasetten mi ya da kayıttan mı ezan okunuyor?
- Eğer kayıt ya da kasetten okunuyorsa bu sünnet sevabı olan ezana eşdeğer mi yani ezan okunmuş sayılır mı?
- Bir de eğer kayıttan okunuyorsa vakit çıktıktan sonra ezan bitmeden namaz kılarsak kabul oluyor ya bu kaset veya kayıtla olursa kabul olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazın eda edilmesinin belli vakitleri vardır. Bu vakitler, ezanın okunup okunmamasına bağlı değildir. Takvimde belirlenen namaz vakti girdikten sonra namaz kılınabilir.

Bu nedenle ezan okunsun veya okunmasın, vakit girdikten sonra kılınan namaz geçerlidir.

Kayıt veya kasetten ezan okuma konusunda Din İşleri Yüksek Kurulunun kararı şöyledir:

Ezan, namaz vakitlerini ilan olduğuna göre, muayyen kalıplarını muhafaza ve ifade etmek suretiyle bu ilanın, hoparlörle veya hoparlörsüz yapılması arasında dinî açıdan bir fark yoktur.

Bununla birlikte teyp kasetinden veya CD’den ezan okunması İslam’ın şiarlarından olan ezanı basite almak, ona gereken saygıyı göstermemek anlamına gelir.

Ayrıca kayıttan okutulması, Hz. Peygamber (asm)’den günümüze kadar gelen teamüle uygun değildir. Onun için ezanın CD veya teypten verilmesinin sakıncasız olduğu söylenemez. Fakihlerin, Kuran’ın aks-i sadasının Kuran hükmünde sayılmayacağı yönündeki yaklaşımları da bu hükmü desteklemektedir. (Meydânî, el-Lübâb, 1/60, 103)