Kendini beğenenin bütün ibadetleri gider mi?

Soru Detayı

- Tüm malını fakirleri Allah için doyurmaya veren biri 1 kez şeytana uyup kendini beğense ve hareketine birkaç saniye yansıtsa tüm amelleri silinir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kendini beğenen bir Müslümanın bütün amelleri ve ibadetleri yok olmaz. Eğer bir ibadet yaparken kendini beğendiyse bu durum sadece o ibadetle ilgildir, o ibadeti tamamen yok etmez ise de sevabına ve faziletine zarar verir.

- Dini terminolojiyle “Ucb / Ucub” amellerin boşa gitmesine önemli bir sebeptir.

Ancak, kendini beğenmenin amelleri silip süpürülmesinden bahsedilirken, bunun bir ölçüsünün olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sebep ile müsebbep arasında bir etkinin / etkileşimin olması için birbirine yakın olmaları gerekir.

Örneğin, bir insan güzel bir iş yaptığı aynı zamanda yaptığı bu işten dolayı kendini beğenirse yaptığı amelleri boşa gider. Çünkü İslam’a göre, "kâinat çapında yapılan hiçbir şey Allah’ın kudreti, iradesi olmadan olmaz." Kendini beğenen kimse ise, bu kurala aykırı olarak işin asıl sahibi bir nevi yaratıcısı olarak kendini görür ve onun için böbürlenir. Nitekim Kuran’da bu tür şımarıklığı gösteren Karun yerilmiştir. (bk. Kasas, 28/78)

- Bununla beraber, iki sene önce bazı güzel işler yapmış bir kimse, bu sene bazı güzel işlerinden ötürü kendini beğenmişse, bu suçu iki sene önceki amellere tesir etmez. Zira ahirette, insanların iyi ve kötü amellerinin ağırlığına göre bir değerlendirme yapılıyorsa (ki bu Kuran ile sabittir) bir günah için başka sevaplar silinmez.

Bazı ayet veya rivayetlerde bu konuda yer alan bazı ölçülerin başka ince hikmetleri ve müteşabih incelikleri vardır.