Kendini dövdürmek, günahı siler mi?

Soru Detayı

- Günahların affedilmesi için kendine zarar vermek ya da dövdürmek günah olur mu?
- Bugün televizyonda kendini mehdi ilan eden biri hakkına konuşuyorlardı ve bu adam günahların affı için kişilerin kendisini dövdürmesini söylüyormuş eklem yerlerine vurmadan bir sopa ile dinimizde böyle bir şey var mı yoksa bunlar kafasına göre hadis uyduran kişiler mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mehdiliği sahtedir; böyle bir mehdi ve mehdilik olmaz.

Cezaya mahkeme hükmeder, devletin memuru infaz eder. Kendi kendine hüküm ve infaz uygulatmak olmaz; İslamî kural böyledir.

Günahtan kurtulmanın yolu samimi pişmanlıktır, tövbedir, bir daha yapmamak üzere Allah’a söz vermektir, affetmesi için ona yalvarmaktır; günah kul hakkını da ilgilendiriyorsa, onunla helalleşmektir.