Kendinin peygamber olmadığını kendisi de bilen Müseylime, ölümü nasıl göze aldı?

Soru Detayı

- Göze aldı da savaştı neye güvendi?
- Nasıl bir psikoloji, neyin etkisi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müseylime, kendisinin yalancı olduğunu biliyordu. Fakat, o aynı zamanda Hz. Muhammed (asm)’in de peygamber olmadığını düşünüyordu. Zaten eğer onun peygamber olduğuna inansaydı, kendisinin de peygamber olduğunu ilan etmezdi.

Malum, hırsız olan herkesi hırsız; yalancı olan herkesi yalancı sanıyor.

İşte Müseylime bu gözle baktığı Hz. Muhammed (asm)’in bu yolla devlet kurduğunu, zengin olduğunu, herkesin onun emrinde olduğunu düşünüyor ve kendisi de öyle bir konuma gelmek istiyordu.

Ona göre, madem ki (Hz.) Muhammed -haşa- sahte bir şekilde peygamberliğini ilan etmiş, o yolda savaşlar yapmış ve sonunda kazanmıştır... Kendisi de bu yolu neden denemesindi, üstelik menfaat vadettiği çok kimse de kendisini destekler... Kaldı ki kabilesi ve yandaşlarının kalabalık bir nüfusu da vardı... Böyle büyük bir saltanatı elde etmek için bu yol denemeye değer...

İşte bütün bu dünya menfaatini ve saltanatını büyük bir hırsla arzu ettiği için, riskli de olsa bu uğurda savaşmayı göze almıştır.

- Bununla beraber, bugün de bu pis menfaat uğrunda yapılan birçok savaş vardır. I. ve II. dünya savaşları da bu emperyalist gayeler uğruna yapılmıştır.

Şunu unutmamak gerekir ki, savaşan hiç kimse, özellikle de lider konumundaki kimseler, öleceklerini pek düşünmezler. Çünkü onlar doğrudan savaşa katılmazlar veya savaş hattının en gerisinde dururlar. Ön saftaki fakir-fukara ölür, onlar da saltanat sürecekler..

 İşte Müseylime de gerçekten öleceğini bilseydi, bu maceraya asla girişmezdi. Çünkü yalancı olduğunu biliyordu. Üstelik -kuvvetli ihtimalle- hesap gününe de inanmıyordu. Zihninde cennet gibi bir hedef olmadığı için, uğrunda ölümü göze alması asla söz konusu değildir.

Bilakis, kendisine inanan zavallıların cenazeleri üzerinden konforlu bir hayat süreceğini ümit ediyordu. Tabii ki, evdeki hesap çarşıya uymamış ve o da “Zalimler için yaşasın cehennem!” gerçeğini canıyla ve kanıyla onaylamıştır.