Keşke Peygamberi görseydik de ne malımız ne evladımız olsaydı, hadis mi?

Soru Detayı

“Benden sonra öyle kimseler gelecek ki, keşke Peygamberi görseydik de ne malımız ne evladımız olsaydı diyecekler." hadisinin kaynağı ve sıhhat durumu nedir?
- Ebu Hüreyre ravi olarak gösteriliyor, halk arasında bilinen bir hadis.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu hadisi Ebu Hureyre (ra) rivayet etmiştir:

حَدَّثَنَا قُتَيْبَةُ بْنُ سَعِيدٍ، حَدَّثَنَا يَعْقُوبُ يَعْنِي ابْنَ عَبْدِ الرَّحْمَنِ، عَنْ سُهَيْلٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قَالَ: «مِنْ أَشَدِّ أُمَّتِي لِي حُبًّا، نَاسٌ يَكُونُونَ بَعْدِي، يَوَدُّ أَحَدُهُمْ لَوْ رَآنِي بِأَهْلِهِ وَمَالِهِ»

Bu hadisin tercümesi şu şekilde de olabilir:

“Ümmetimin beni en çok sevenlerinden bazıları, benden sonra gelecek bir takım insanlardır. Bunlardan her biri ailesini ve malını feda ederek beni görmüş olmayı arzu edecektir.” (Müslim, Cennet, 12, h. No: 2832)

Hadis sahihtir.

Bu hadiste, “Ümmetimin beni en çok sevenlerinden bazıları...” denil­diğine göre, Peygamber Efendimiz aleyhissalatü vesselamdan sonra geleceklerin onu ashab-ı kiramdan daha çok sevmeleri düşünülemez.

Bu açında, hadis-i şerif, “Beni en çok seven ümmetimin bazıları ashab-ı kiramdır; bazıları da on­lardan sonra gelecektir. Bunlar imkan bulsalar sahip oldukları her şeyi verip beni görmek isteyeceklerdir.” anlamındadır.

Başak bir rivayet de şöyledir:

“Muhammed'in nefsi yed-i kudretinde olan Allah'a yemin ederim ki: Sizden birinize gün gelecek beni göremeyecektir. Sonra beni kendileriyle beraber görmesi onun açısından, ailesi ile malından daha makbul olacaktır.” (Müslim, Fezail, 142, h. No: 2364; bk. Buhari, Menakıb, 25)

İmam Nevevi bu hadiste geçen “kendileriyle birlikte..” cümlesine şu manayı vermiştir:

“Sizden birinize öyle bir gün gelecektir ki: O günde beni bir lahzacık görüp sonra bir daha görmemesi kendisi açısından, ailesiyle ma­lının topundan daha makbul olacaktır.” (Nevevi, Şerhu Müslim ilgili hadisin şerhi)

Hadislerden maksat, Sahabeleri Peygamber Efendimiz (asm)'in meclisine devam etmelerini ve onun terbiyesinden daha çok istifade etmelerini, söyledikle­rini öğrenip bellemek için her yerde ve her zaman kendisini görme­lerini teşvik etmek ve eğer buna dikkat etmezlerse yakında pişman olacaklarını bildirmektir.

Bu iki hadis ve benzeri hadisler, Peygamber Efendimiz (asm)'i müminlerin dereceleri göstermek bakımından son derece önemlidir. Bu yönüyle sahabilere yetişmek mümkün değildir.

Muhammed (asm) ümmeti olarak bizler de Onun hayatını her yönüyle öğrenip yaşamaya, her yerde, her zaman ve hayatımızın her alanında uygulamaya, bütün insanlığa ulaştırmaya ve güzel örnek olmaya çalışmalıyız.