Kılınmayan vitir namazları kaza edilecek mi?

Soru Detayı

- Daha önce bir mezhebe uymaya niyet etmeyen kimse, sonradan herhangi bir mezhebe uyduğunda önceden kılınmayan vitir namazları kaza edilecek mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vitir namazı sadece Hanefi mezhebinde vaciptir. Bu da İmam Azam’a göredir.

İmameyne göre vacip değil, sünnettir. (bk. İbn Abidin, 2/4)

Diğer mezheplerde de sünnettir.

Buna göre, daha önce Hanefi mezhebinde olmadığınız için kılmadığınız vitir namazını kaza etmeniz gerekmez.

Ancak Hanefi mezhebine mensup bir Müslüman, zamanında vitir namazını kılmadıysa kaza etmesi gerekir.