"Kim sabah namazından sonra ümmet için dua etmezse bizden değildir." anlamında hadis var mı?

Soru Detayı

- Varsa bu hadisin sıhhati nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda bu anlama gelen bir bilgiye rastlayamadık.

- İnternette Merhum Esat Coşan Hoca’nın şu sözlerine rastladık:

“Ben bir hadiste okudum, namazı kıldıktan sonra insan kalkar giderse, 'Allah’ım! beni cennetine koy, beni cehennemden koru…' şeklinde dua etmezse, melekler şaşırırlarmış bu insana: Namazı kıldı, cenneti istemedi Allah'tan... Cehennemden Allah'a sığınmadı; ne biçim bir insan?..”

- Dikkat edilirse burada “ümmet için dua etmezse” yerine, genel olarak “namazdan sonra dua etmezse” denilmiş.

- Bu hadisi Taberani (el-Kebir’de) rivayet etmiştir. Ancak orada “Melekler şaşırırlarmış” ifadesi bulunmuyor, şu açıklamalar var:

“Cennet şöyle diyecek: Yazıklar olsun sana, bu kadar aciz misin cenneti istemiyorsun... Cehennem diyecek: Yazıklar olsun sana, bu kadar aciz misin cehennemden korunmak için dua etmiyorsun... Huriler diyecek: Yazıklar olsun sana, bu kadar aciz misin hurilerle evlenmek için dua etmiyorsun?..” (bk. Mecmau’z-Zevaid, h.no: 2893)

Hafız Heysemi, bu rivayetin senedinde metruk (yaramaz) bir ravinin olduğunu belirtmek suretiyle hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir.(bk. Mecmau’z-Zevaid, a.y)