Kınama, gıybet ve büyük konuşma aynı şey midir?

Soru Detayı

- Bzı sitelerde kınamanın sadece yüzüne söylendiğinde geçerli olacağı yazıyor, arkadan konuşulduğunda ise gıybet olacağı söyleniyor.
- Kafam çok karıştı, biri hakkında konuştuğumda bile onu kınıyorum ya da büyük konuştum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kınama ile gıybet arasında doğrudan anlamsal bir ilişki yoktur. Kınama bir kimseyi ayıplamak, kusurunu söylemek demektir. Gıybet ise, bir kimseyi arkasından çekişmektir.

- Bir kişinin kusurunu yüzüne vurmak bir kınamadır; fakat bir gıybet değildir. Gıybet olması için, onun bulunmadığı yerde konuşmak gerekir.

Bu konuyu mantık açısından şöyle bir formüle koyabiliriz: “Her kınama gıybet değildir. Fakat her gıybet aynı zamanda bir kınamadır.”

- “Büyük konuşma”, kişinin haddini aşarak, şımarıklık göstererek, gururlanarak, boyunu aşacak şekilde yaptığı konuşmaya denir. Bu gibi konuşmalar doğrudan gıybet değildir.

Eğer bir kimse bu “büyük konuşma”yı normal bir mecliste açıktan yaptıysa ve orada olmayan bir kimseyi hedef almadıysa bu gıybet olmaz. Eğer bu konuşma (ister büyük iste küçük olsun) bir kimsenin gıyabında onun aleyhine olacak şekilde ise bu gıybet de olur...