Kişi, vefat eden eşini öpebilir mi?

Soru Detayı

- Nikahı düştüğü için kocası ölen kadın, kocasının cenazesini veya karısı vefat eden erkek, karısının cenazesini öpebilir mi ve eskiden olduğu gibi canım falan yine diyebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, kişi vefat eden eşini, şefkat ve hasretle öpebilir, canım vb. diyebilir.

Peygamberimiz (asm) Hz. Aişe’ye, benden önce ölürsen seni ben yıkarım demiştir. (bk. Müsned, 6/228)

Hz. Fatıma (r.a.) annemizi de kocası Hz. Ali ile Esma bt. Umeys yıkamıştır. (bk. Hâkim, Müstedrek, 3/179)